element dekoracyjny kwiaty

Kremacja:

Kremację zamawia się w biurach obsługi klienta przy cmentarzu Witomińskim i w Kosakowie.

 

Kremacja jest jednym z rodzajów pochówku, polegający na bezdymnym i bezzapachowym spopielaniu ciała. W Polsce, staje się ona coraz powszechniejszą formą pogrzebu.

Przygotowanie ciała do kremacji odbywa się podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego lub zastępując tradycyjne ubranie specjalnym płótnem – tzw. całunem. Sam proces spopielenia odbywa się w trumnie kremacyjnej pozbawionej warstw farby i lakieru, ozdób i uchwytów i jest przeprowadzany w specjalnym piecu kremacyjnym. Przed wykonaniem kremacji konieczna jest identyfikacja osoby zmarłej.

Ceremonia pogrzebowa związana ze spopieleniem zwłok odbywa się najczęściej dwuetapowo. Pierwszy etap to pożegnanie i kremacja, drugi natomiast to pogrzeb urny z prochami na cmentarzu.

W Polsce nie ma prawnych przeciwwskazań do kremacji zwłok, a Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Rzymsko-Katolickiego Kanon 1176
§ 3 mówi o kremacji:

„Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej”.

Obecnie nie jest w Polsce dopuszczalne rozsypywanie prochów osoby zmarłej, czy to na „polach pamięci” usytuowanych na cmentarzach, czy poza nimi, oraz przechowywanie urny z prochami w innym miejscu niż na cmentarzu.

Uwaga!
Trumny ze zwłokami i urny ze szczątkami po kremacji mogą być pochowane wyłącznie na terenie cmentarzy.